Skidaju se sami, nose se noću i kada je dijete kod kuće, u prosjeku 14 – 16h dnevno. Mobilne terapije imaju najviše uspjeha kad rast i razvoj čeljusti i svih zuba nije još uvijek završen. Nose se ovisno o samoj težini anomalije, od 6 mjeseci do nekoliko godina.
Vjerojatno znate da nikad nije kasno započeti ortodontsko liječenje, ali kad je riječ o zubima vašeg djeteta, ranija intervencija je bolja.
Ortodontski problemi
Postoji nekoliko prednosti ranije ortodoncije. Izuzetno je važno doći na raniji pregled, što ne mora nužno značiti i ranu terapiju. Ako je potrebno ortodontsko liječenje, pratit ćemo obrasce rasta Vašeg djeteta kako bismo utvrdili pravo vrijeme za početak liječenja. To nam daje mogućnost da dobijemo najbolje rezultate i da na najučinkovitiji način spriječimo buduće probleme.
Iako je razvoj svakog djeteta drugačiji, u većini djece prvi trajni kutnjaci se počinju javljati sa šest godina. To, zajedno s drugim razvojnim znakovima, omogućuje nam da dobijemo pravu sliku o budućem položaju zubi. U ovom trenutku također je moguće utvrditi ima li u ustima dovoljno mjesta za sve trajne zube, i ako ne, poduzeti mjere.
U kojem slučaju je ranije liječenje bolje?
Liječenje uobičajenih ortodontskih problema obično započinje u dobi od 9 do 14 godina, kad su kod većine djece ispali mliječni zubi i niknuli svi trajni zubi. Postoje situacije koje je mnogo lakše liječiti ako se s liječenjem krene u ranoj dobi, kada dijete raste „punom brzinom“.
To mogu biti problemi s krivim zagrizom, nedostatak prostora za trajne zube i još mnogo drugih anomalija koje se pravodobnim liječenjem mogu u potpunosti ili djelomično ispraviti.
Ako predugo čekamo, možda će biti potreban složeniji tretman, ili čak oralna kirurgija, kako bi se problem riješio.
Zbijenost zubi je također jedan od problema koji se puno lakše liječi ranije. To se događa kada je čeljust premala za pravilan smještaj svih trajnih zubi. U tom slučaju možemo napraviti širenje nepca ili vađenje zubi, čime ćemo omogućiti trajnim zubima ispravno pozicioniranje prije ili za vrijeme rasta. Čak i ako će kasnije biti potrebno nositi bravice, vrijeme tretmana će vjerojatno biti kraće i manje komplicirano.
Rana intervencija također može pomoći u rješavanju nekoliko drugih problema
Izbočeni (protrudirani) zubi, osobito u gornjoj čeljusti, mogu biti podložni lomovima; oni također mogu dovesti do problema sa samopouzdanjem djeteta.
Progenija, uzrokovana nepravilnim povećanjem donje čeljusti u odnosu na gornju, može dovesti do ozbiljnih problema zagriza. Ortodontski aparati, uključujući hyrax i obraznu masku (facebow), mogu se uspješno koristiti za ispravljanje tih problema u ovoj fazi, kada je razvoj djeteta u punom zamahu, čime se povećavaju šanse da se kompliciraniji zahvat može izbjeći.